20 października 2016 roku o godz. 12:00, przed siedzibą Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku w Poznaniu, odbyło się  uroczyste otwarcie wystawy „Tęsknota za wolnością i samowola władzy – Polacy i Węgrzy na ulicach w 1956 roku”.

Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Parlamentu w Budapeszcie oraz Instytut Pamięci Narodowej oddział w Poznaniu przy wsparciu węgierskiego Komitetu Pamięci powołanego dla uczczenia 60. rocznicy Rewolucji i Walki o Wolność 1956 roku na Węgrzech.

Współorganizatorami przedsięwzięcia są także Miasto Poznań i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Ekspozycja będzie prezentowana do 4 listopada br.

Otwarcie wystawy poprzedziła mini sesja poświęcona Powstaniu Poznańskich Robotników z 28 czerwca 1956 r. oraz Rewolucji Węgierskiej, która odbyła się w Pałacu Działyńskich na Starym Rynku. Podczas sesji głos zabrali: goście z Węgier m.in. Akos Engelmayer – ambasador Węgier w Polsce 1990-1995, dr János Tischler – dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie oraz pracownicy Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości  – dyrektor Tomasz Łęcki oraz kierownik Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 Kinga Przyborowska.

W ramach uroczystości z okazji 60.rocznicy Powstania Węgierskiego w niedzielę 23 października o godz. 13:30 w gmachu Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza przy ul. Solnej 12 odbędzie się koncert multimedialny „Romek”. Koncert organizowany przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości poświęcony jest pamięci 13-letniego Romka Strzałkowskiego – najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca.Wstęp na koncert jest wolny, wszystkich serdecznie zapraszamy!

Powrót do listy kategorii Wystawy

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.