Dzisiaj o 12:00  w Muzeum Uzbrojenia, oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości odbyło się oficjalne otwarcie wystawy czasowej pod tytułem “Artyleria lekka Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie”.

Nasze muzeum po raz drugi porusza tematykę Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, lecz po raz pierwszy prezentuje wystawę całkowicie poświęconą artylerii, określanej jako “bóg wojny”. Wyjątkową atrakcją na ekspozycji będą niedostępne na co dzień oryginalne egzemplarze uzbrojenia artyleryjskiego takie jak: 75mm haubica M1A1, armata 6-funtowa i moździerz 3-calowy i inne. Oprócz tego ekspozycję wzbogaci wiele innych detali związanych z tym rodzajem wojsk m.in.: amunicja, optyka i mundury.
Data otwarcia nie jest przypadkowa, 4 grudnia to dzień w którym wspominamy św. Barbarę z Nikomedii – patronkę artylerzystów i dobrej śmierci. Czcili ją przede wszystkim ci, którzy na śmierć nagłą i niespodziewaną są najbardziej narażeni. Polecali się jej wszyscy, którzy chcieli sobie uprosić u Pana Boga śmierć szczęśliwą. Pośród nich byli także artylerzyści. 

W dniu otwarcia wstęp do Muzeum Uzbrojenia będzie bezpłatny. Wystawa dostępna będzie do 28 lutego 2019 roku.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.