Wystawa stoi już od kilku dni na Starym Rynku przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego ale to w piątek, 9 listopada otworzymy oficjalnie wystawę “Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku.” Zapraszamy na godzinę 11:00.

Wystawa jest wyjątkowa ponieważ w ten sposób chcemy opowiedzieć o historii wielkopolskiego zwycięstwa w największych polskich miastach. Już od 28 grudnia będą ją oglądali warszawiacy a następnie będzie prezentowana w Krakowie, Świętochłowicach, Wrocławiu, Zielonej Górze, Gdańsku, Bydgoszczy, Toruniu i Białymstoku. Finał odbędzie się w Szreniawie. Ekspozycja została przygotowana przez ponad 20 wielkopolskich instytucji muzealnych, naukowych, bibliotecznych oraz organizacje społeczne zajmujące się pamięcią o powstaniu wielkopolskim. 

W atrakcyjnej formie wystawienniczej i graficznej wystawa-instalacja ma upowszechnić wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim, stać się ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania w 1918 roku przez Polskę niepodległości, a także elementem promocji budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 r. W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający będą mogli poznać w układzie chronologicznym historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz również późniejsze kultywowanie o nim pamięci.

Zapraszamy na Stary Rynek!

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego “Niepodległa”

Partnerem medialnym wystawy jest:

 

Powrót do listy kategorii 100-lecie Powstania