Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii

Wystawa jest podsumowaniem autorskiego projektu artystyczno-naukowego, którego celem jest twórcze upamiętnienie 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. To cykl obrazów namalowanych w oparciu o  retrospekcję i porównanie aktualnie obserwowanej przestrzeni pejzażu miejsc z ich historycznym kontekstem.

Do projektu wybrano miejsca, które stały się inspiracjami historycznymi i wizualnymi dla autorki projektu. Każde związane jest z istotnymi działaniami podczas Powstania Wielkopolskiego:

  1. Anastazewo – potyczka 28.12.1918
  2. Nowe Kramsko- bitwa 2-3.02.1919
  3. Rawicz – walki 17.01.1919
  4. Poznań – lotnisko Ławica, bitwa 6.01.1919
  5. Zdziechowa – potyczka 29-31.12. 1918
  6. Żnin – walki 11-12.01.1919

Pojedyncze wystawy odbyły się w tych miejscach w 2018 roku. Z pewnością przyczyniły się do popularyzacji wydarzeń z przeszłości i wzmocnienia świadomości historycznej, także do propagowania sztuki współczesnej oraz do promocji wydarzeń powstańczych wśród nowej, młodszej generacji lokalnych społeczności .

Wystawa w Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 to premierowa prezentacja wszystkich obrazów prof. Izabeli Rudzkiej powstałych podczas realizacji tego projektu. Autorka zastosowała nowatorską, autorską technikę malarstwa strukturalnego, zabiegi optycznej transparentności w połączeniu z fotografią cyfrową i technikami collage.

Wystawa odbywa się pod patronatem: Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Prezydenta Miasta Poznania i Rektora UAM.

Autorka projektu uzyskała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018 jako wsparcie w realizacji założeń tego projektu.

Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka jest pracownikiem naukowo- dydaktycznym Wydziału Pedagogiczno- Artystycznego UAM, prowadzi pracownię malarstwa i przedmiot Projekty Twórcze na kierunku Edukacja Artystyczna w zakresie sztuk plastycznych. Jest aktywną malarką, zrealizowała ponad 30 indywidualnych wystaw malarstwa w Polsce i za granicą, była kuratorem wielu wystaw malarstwa współczesnego, jest także autorką projektów artystycznych w Polsce, Niemczech, Chinach i we Włoszech.

Autor : prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka

Termin: 26.04 – 30.06. 2019

 

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.