Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania

Ulica Słupska 62 w Krzyżownikach to atrakcyjny adres, nieopodal Jeziora Kierskiego. Tam na przełomie lat 50. i 60., na dość sporej posesji pojawił się dom. Właściwie podobny do innych w okolicy, jednak miał swoją tajemnicę. Pod ziemią powstał tam sekretny schron przeciwatomowy dla prezydenta Poznania oraz najwyższych urzędników magistratu. Został odtajniony dopiero w 2000 roku! Jednak jego położenie było ukrywane przez kolejną dekadę, by uchronić obiekt przed złodziejami i wandalami. Na szczęście – zwłaszcza dla prezydenta – nigdy nie musiał zostać wykorzystany, ponieważ najprawdopodobniej nie chroniłby przed atakiem atomowym. Był zbyt płytko położony, za słabo opancerzony i dość licho wyposażony. Miejsce jest unikalne ze względu na swoją historię i przeznaczenie, ale także dlatego, że okazało się prawdziwą kapsułą czasu. We wnętrzu schronu zachowało się w nienaruszonym stanie oryginalne wyposażenie z lat PRL: od agregatów i filtrów powietrza, przez meble i mapy, aż po armaturę łazienkową, telefony, radio, a także… wersalkę prezydenta. Do schronu można dojechać samochodem lub autobusami z pętli na Ogrodach, które mają przystanek niemalże pod jego drzwiami.

Schron Przeciwatomowy dla Władz Miasta Poznania

ul. Słupska 62, 60-458 Poznań
tel.: +48 (61) 8529 464
e-mail: slupska@wmn.poznan.pl

Otwarty: w każdą ostatnią sobotę miesiąca 10-16 oraz w każdy trzeci czwartek  miesiąca dla grup zorganizowanych po przedniej rezerwacji terminu mailowo lub telefonicznie. Dla grup zorganizowanych możliwa również rezerwacja zwiedzania w innych terminach.
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł (bilet łączony uprawnia do wejścia do Galerii Plakatu oraz Schronu Przeciwatomowego)

Prosimy o zapisywanie się na konkretną godzinę pod adresem mailowym slupska@wmn.poznan.pl lub nr telefonu 61 852 94 64.

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.