Czekając na prawdę. Piotr Majchrzak 1963 – 1982

Piotr Majchrzak

11 maja 1982 Piotr Majchrzak w trakcie powrotu do domu został dotkliwie pobity. Do zdarzenia doszło na ul. Fredry, w ścisłym centrum Poznania. Z akt śledztwa wynika, że o godz. 21:05 do nieprzytomnego, pobitego nastolatka ZOMO wezwało pomoc medyczną. Piotr Majchrzak w stanie ciężkim został przewieziony do szpitala, gdzie pomimo prób ratowania życia zmarł 18 maja 1982 roku. Poznańska prokuratura wszczęła śledztwo w celu ustalenia okoliczności zdarzenia oraz sprawców pobicia ze skutkiem śmiertelnym. Postępowanie śledczych nawet dzisiaj budzi wiele zastrzeżeń. Przede wszystkim nie ustalono sprawców oraz nie wyjaśniono okoliczności śmierci. Od 40 lat czekamy na odpowiedź na pytanie, czy za śmierć Piotra Majchrzaka odpowiada ZOMO czy „człowiek z parasolem”.

„Czekając na prawdę. Piotr Majchrzak 1963 – 1982”

Głównym tematem wystawy jest osoba Piotra Majchrzaka. Zaprezentujemy fotografie przedstawiające nastolatka, rzeczy osobiste min. ubranie, w którym 11 maja 1982 roku został pobity ze skutkiem śmiertelnym. Elementem pamięci o  Piotrze jest również film dokumentalny, w którym rodzina: ojciec oraz brat przybliżają nam ostatnie chwile życia nastolatka. Wystawa prezentuje tragiczne losy najmłodszej ofiary stanu wojennego w szerokim kontekście historycznym wzbogaconym o lokalną perspektywę m.in. dzięki fotografiom z tego okresu wykonanym w Poznaniu.

Podziękowania

Wystawa została przygotowana w oparciu o zbiory Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, akta Instytutu Pamięci Narodowej oraz archiwum rodzinne państwa Majchrzaków. Jej celem będzie upamiętnienie 19-letniego Piotra Majchrzaka z okazji 40. rocznicy śmierci oraz zwrócenie uwagi na fakt, że od tak wielu lat rodzina Majchrzaków konsekwentnie dąży do wyjaśnienia sprawy. Ojciec Piotra Jerzy Majchrzak przez lata zawodowo związany był z naszym Muzeum. Do dziś wspiera nas w działaniach edukacyjnych i merytorycznych. Matka Piotra, Teresa Majchrzak zmarła w 2021 roku. Nie doczekała się sprawiedliwości. Prawdy o śmierci Piotra poszukuje wciąż rodzina  – ojciec oraz bracia.

Wystawa nie udziela odpowiedzi na pytanie: „Kto jest winny śmierci Piotra Majchrzaka?”, każdy z odbiorców w świetle przedstawionych dokumentów, sam odpowie na to pytanie.

Partnerem wystawy jest Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”

 

Wystawa: Czekając na prawdę. Piotr Majchrzak 1963 – 1982

Kurator: Kinga Przyborowska

Wystawa czynna: 18.05-31.12 2022

Miejsce: Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956