Galeria Plakatu z okresu Socjalizmu

Ekspozycja plakatów ze zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, które pochodzą z okresu PRL-u. Przestrzeń ekspozycyjna została podzielona tematycznie na trzy części.

W pierwszej sali pokazujemy plakaty, które stworzone zostały zgodnie z doktryną socrealistyczną, obowiązującą w sztuce polskiej w pierwszej połowie lat 50.  Prace te  w swojej formie typowo propagandowe mówią m.in. o walce z wrogiem, o potrzebie odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych, nawołują do realizacji planów społeczno-gospodarczych, do pracy na rzecz państwa socjalistycznego.

W drugim pomieszczeniu zaprezentowane zostały plakaty filmowe. Równolegle z Polską Szkoła Filmową rozwijała się tzw. polska szkoła plakatu, jej przedstawiciele tworzyli m.in. plakaty do filmów pozbawione aspektu ideologicznego, jakim charakteryzował się plakat polityczny i agitacyjny. W tej dziedzinie istniała znacznie większa wolność artystyczna.

Ostatnia sala to tzw. sala odwilżowa . Znajdują się tutaj obrazy Alfreda Lenicy, z lat 50., a więc  teoretyczne z okresu, kiedy obowiązywał socrealizm, jednak formalnie zupełnie nie przystające do kanonu. Prezentujemy tutaj także plakaty stworzone przez Rosława Szaybo i Romana Cieślewicza, które w prawdzie zachęcają do udziału w PRL-owskich świętach narodowych, jednak są całkowicie pozbawione cech stylu  socrealistycznego. Zostały bowiem stworzone w latach 60., a więc w okresie tzw. odwilży, która w polskiej sztuce zaczęła się w roku 1955. Do okresu politycznej odwilży tematycznie nawiązuje działo Edwarda Dwurnika „Poznań 1956”, które zostało stworzone w 2006 roku z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956.

We wszystkich wnętrzach galeryjnych prezentujemy meble z lat 50., 60. i 70., które są przykładami rozwijającego się od lat 50. polskiego designu i nadają galeryjnym salom charakter polskich mieszkań z okresu PRL-u.

Kuratorki wystawy i autorki Galerii Plakatu – Kinga Przyborowska i Maria Skrzypczak

Słupska 62, 60-458 Poznań
tel.: +48 (61) 8529 464
e-mail: slupska@wmn.poznan.pl

Otwarty: w każdą ostatnią sobotę miesiąca 9-16 oraz w każdy trzeci czwartek  miesiąca dla grup zorganizowanych po przedniej rezerwacji terminu mailowo lub telefonicznie. Dla grup zorganizowanych możliwa również rezerwacja zwiedzania w innych terminach.
Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł (bilet łączony uprawnia do wejścia do Galerii Plakatu oraz Schronu Przeciwatomowego)

Prosimy o zapisywanie się na konkretną godzinę pod adresem mailowym slupska@muzeum.poznan.pl lub nr telefonu 61 852 94 64.