Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć

Całość ekspozycji zatytułowanej „Powstanie Poznańskie 1956 – ocalona pamięć”, której kuratorem jest Barbara Fabiańska została przygotowana w taki sposób, że podczas zwiedzania Muzeum zostajemy przeniesieni w realia życia lat 50, a dzięki wykorzystanym multimediom stajemy się uczestnikami żywej lekcji historii.

Już po przekroczenia progu Muzeum można poczuć atmosferę tamtego dnia. Na ścianach znajdą się fotografie przedstawiające tłum demonstrantów  i „podarte” plakaty socrealistyczne. Znajdująca się poniżej klatka schodowa starej kamienicy, prowadzi do typowego mieszkania poznańskiego z lat pięćdziesiątych XX wieku – ściany pomalowane w charakterystyczny wzorek „z wałka”, w kącie piec kaflowy, stare radio Telefunken nadające audycje Radia Wolna Europa, na ścianach obrazy religijne. Wychodząc z mieszkania widz trafia na ulicę – symbolicznie nazwaną ulicą Wolności. To najważniejsza i zarazem najbardziej rozległa część ekspozycji. Ulica Wolności została z rozmysłem uwypuklona jako miejsce, do którego zwiedzający musi ciągle wracać, by uświadomić sobie czerwcowy dramat.

Krocząc śladami demonstrantów, widz otoczony zostaje licznymi relacjami świadków historii, prezentowanymi w różnych formach multimedialnych. Zaznaczono miejsca związane z przebiegiem demonstracji – makieta tramwaju symbolizuje dołączenie do strajku pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, a makieta czołgu T-34 przypomina o interwencji Ludowego Wojska Polskiego. Ważnym elementem wystawy jest zbiór bardzo cennych archiwaliów – zdjęć z 28 czerwca 1956 roku wykonanych przez Leszka Paprzyckiego. Fotografie te ukazują minuta po minucie dramatyczną walkę, jaka rozegrała się na ul. Jana Kochanowskiego w Poznaniu. Nieco dalej ustawione zostały pamiątki związane z najmłodszą ofiarą Poznańskiego Czerwca – Romkiem Strzałkowskim.

Z tak zaaranżowanej miejskiej ulicy możemy wejść do sali prezydialnej Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu, która odtwarza propagandowy wystrój tego typu pomieszczeń. Kolejnym pomieszczeniem są Zakłady Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina. Przez taką samą bramę w czerwcowy poranek 1956 roku wyszli robotnicy, rozpoczynając strajk. We wnętrzu, stoi stół stolarski, na którym w nieładzie leżą pozostawione narzędzia, tak jakby za chwilę miał do nich wrócić pracujący w stolarni Stanisław Matyja.

Z ulicy Wolności przechodzimy na  ul. Kochanowskiego, przy której był gmach Wojewódzkiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Publicznego. Znajdują się tu pomieszczenia – pokój przesłuchań, sala sądowa, cela, do której trafiali represjonowani. Za aranżację tej części ekspozycji merytorycznie odpowiedzialna jest Kinga Przyborowska. Idąc wzdłuż ubeckiego korytarza wchodzimy do więziennej celi – stoi tu tylko metalowa prycza i stół z dwoma taboretami, a jeśli na którymś z nich usiądziemy i zbliżymy ucho do ściany usłyszymy relację z brutalnych przesłuchań zatrzymanych uczestników demonstracji – Stanisławy Sobańskiej i Czesława Miłkasa. Kolejnym pomieszczeniem do którego trafiamy z korytarza jest pokój przesłuchań – jego centralnym elementem jest biurko, na którym rozrzucono protokoły z przesłuchań oraz karty zatrzymań uczestników Poznańskiego Czerwca. Stąd wchodzimy do sali sądowej, w którą wpleciono opowieść o poznańskich procesach. Na środku stoi mównica, z odtwarzaczem nagrań dźwiękowych, którymi są zeznania świadków i mowy obrończe adwokatów. Dopełnieniem są oryginalne akty oskarżenia, karty zatrzymań czy zwolnień.

Ostatnim pomieszczeniem jest tzw. sala przyszłości. Obecnie, od końca 2015 roku, prezentowana jest tam wystawa autorstwa Marii Skrzypczak „Wokół Pomnika Poznańskiego Czerwca 1956”, ukazująca okoliczności powstania tego monumentu w 1981.

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.