“Kiedy ludzie zamilkną kamienie wołać będą”

Dla uczczenia 62. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956, a także oddania hołdu jego ofiarom Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 przygotował wystawę czasową.

Ekspozycja jest swoistą formą uporządkowania informacji o osobach, które w wyniku dramatycznych wydarzeń Czerwca 1956 poniosły śmierć,  a co z tym związane zawiera (potwierdzoną przez badania IPN-u) zweryfikowaną listę 58 ofiar (nadal funkcjonuje błędna informacja, że ofiar było 74). Najważniejszymi elementami ekspozycji są biogramy wszystkich 58 ofiar, a przedstawienie sylwetek tych, którzy ponieśli tragiczną śmierć zbliża widza do ich życiorysów. Ponadto wykorzystanie fotografii portretowych, a także z życia codziennego  nadaje ofiarom podmiotowości. Na ekspozycji zaprezentowane zostały również liczne dokumenty: akty zgonu, protokoły oględzin zwłok, a także nekrologi i artykuły z prasy propagandowej, ponadto pokazane zostały sposoby, do których uciekała się władza by tuszować poszczególne zgony. Nie brakuje również małych historii – wzruszających wspomnień rodzin o bliskich, których utracili.

Ulokowanie wystawy w Muzeum sprawa, że będzie możliwe wykorzystanie elementów scenograficznych, a także audiowizualnych takich jak np. filmy z pogrzebów ofiar.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 od 2016 roku organizuje akcję „Światełko dla Czerwca’56”, podczas której na grobach ofiar zapalane są znicze. Wystawa dotycząca ofiar wpisuje się, więc niejako w tę akcję, rozszerza ją i stanowi cenny zbiór informacji o bohaterach Czerwca’56, których mogiłami opiekuje się poznańska młodzież, tym samym wystawa zyskuje walor edukacyjny.

Temat ofiar Poznańskiego Czerwca jest zagadnieniem szczególnie interesującym dla zwiedzających, ponieważ są z nim związane kontrowersje powstałe w wyniku problemów z ustaleniem ostatecznej listy zabitych. W latach 80 podawana była liczba 74 ofiar, która w wyniku badań IPN została zweryfikowana do 58.  Wystawa przyczyni się do utrwalenia wśród współczesnych Poznaniaków i gości z innych regionów potwierdzonej badaniami liczby zabitych w Poznańskim Czerwcu 1956.

 

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.