Oczami Leona Prauzińskiego

Wystawa „Oczami Leona Prauzińskiego” składa się z prac malarstwa monochromatycznego autorstwa Danuty Krüger.
Nowa ekspozycja czasowa jest projektem artystycznym, który określić można jako malarską transkrypcję dzieł Leona Prauzińskiego – żołnierza Powstania Wielkopolskiego, cenionego malarza i rysownika, twórcy prac przedstawiających ważne momenty powstańczej historii. Patriotyczna wymowa obrazów i rysunków Leona Prauzińskiego była solą w oku dla Niemców, niemogących pogodzić się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uznany przez nich za szczególnie niebezpiecznego wroga III Rzeszy, został zamordowany w „obozie krwawej zemsty” (Lager der Blutrache), jak hitlerowcy określali katownię w Forcie VII.
Wernisaż zaszczyciła swoją obecnością wnuczka malarza, Pani Katarzyna Prauzińska-Czarnul. Po otwarciu wystawy goście zapalili znicze pod Ścianą Śmierci a następnie zostali oprowadzeni po Muzeum przez kustosza Leszka Wróbla. Wystawa została otwarta w przeddzień 79. rocznicy śmierci artysty.

Obrazy będzie można podziwiać w Forcie VII do 24 lutego 2019 r.

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.