Muzeum-Martyrologii Wielkopolan – Fort VII zaprasza na wernisaż wystawy Oczami Leona Prauzińskiego, złożonej z prac malarstwa monochromatycznego autorstwa Danuty Krüger. Wernisaż odbędzie się w sobotę 5 stycznia 2019 r. o godz. 11:00 w pomieszczeniu w lewych koszarach szyjowych Fortu VII.

Nowa ekspozycja czasowa jest projektem artystycznym, który określić można jako malarską transkrypcję dzieł Leona Prauzińskiego – żołnierza Powstania Wielkopolskiego, cenionego malarza i rysownika, twórcy prac przedstawiających ważne momenty powstańczej historii. Patriotyczna wymowa obrazów i rysunków Leona Prauzińskiego była solą w oku dla Niemców niemogących pogodzić się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Uznany przez nich za szczególnie niebezpiecznego wroga III Rzeszy, został zamordowany w „obozie krwawej zemsty” (Lager der Blutrache), jak hitlerowcy określali katownię w Forcie VII. Wystawa zostanie otwarta w przeddzień 79. rocznicy śmierci artysty.

Prezentując prace Danuty Krüger, Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII pragnie dowieść, iż twórczość Leona Prauzińskiego jest nie tylko piękną ilustracją powstańczego zrywu, lecz także inspiracją dla współczesnych malarzy, pragnących kontynuować powstańczą opowieść przy pomocy odmiennych form artystycznej ekspresji. Ekspozycja jest pośmiertnym, triumfalnym gestem ofiary niemieckiego barbarzyństwa. W byłym obozie koncentracyjnym, w miejscu, którego twórcom marzyło się pogrzebanie polskiej kultury, przemawiać będzie sztuka zakorzeniona w spuściźnie artystycznej zamordowanego w tym obozie więźnia.

Spacer po wystawie, to nie tylko okazja do artystycznego przeżycia; to również sposobność wyrażenia zwycięskiego uśmiechu. Radość z odzyskanej niepodległości i możliwość nieskrępowanego przemawiania sztuką w wolnym i bezpiecznym kraju – o tym marzył Leon Prauziński…

Powrót do listy kategorii Aktualności