„34 Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego, mundur, barwa i tradycje 1995-2017” to pierwsza wystawa w Muzeum Uzbrojenia, która dotyczy najnowszych dziejów wojska polskiego. Na otwarciu byli obecni przedstawiciele 34. Brygady Kawalerii Pancernej. Na wniosek Kapituły Odznaki 34 BKPanc, kustosz wystawy, Krzysztof Jankowiak dostał Odznakę Pamiątkową.

34 BKPanc to elitarna jednostka Wojsk Pancernych Sił Zbrojnych RP. Od początku swojego istnienia stacjonuje w Żaganiu, wchodzi w skład 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Brygada kultywuje tradycje polskich jednostek walczących w czasie II wojny światowej,
3. Brygady Strzelców, wchodzącej w skład 1. Dywizji Pancernej oraz 4. Brygady Pancernej 1. Korpusu Pancernego. Podstawowym sprzętem bojowym, używanym w 34 BKPanc jest czołg Leopard 2A5, który jest najnowocześniejszym czołgiem w Siłach Zbrojnych RP.

To ekspozycja, która zabiera pasjonatów współczesnego wojska na sentymentalną podróż do początków lat 90. XX wieku. Oprócz historii jednostki, przedstawia ewolucję umundurowania polskich pancerniaków od momentu rozpadu Układu Warszawskiego, przez starania o członkostwo w NATO do dnia dzisiejszego. Prezentowane jest również standardowe uzbrojenie jakim posługują się żołnierze z Żagania. Na ekspozycji  zaakcentowano udział żołnierzy 34 BKPanc w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, podczas IV i VIII zmiany oraz w innych misjach poza granicami kraju.

Wystawę będzie można oglądać do 31 stycznia 2018 roku.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności