Jak co roku na Starym Rynku przypomnieliśmy historię sprzed 213 laty. Mimo deszczowej pogody tłum poznaniaków obejrzał inscenizację wjazdu do Poznania generała Jana H. Dąbrowskiego i Józefa Wybickiego i razem zaśpiewaliśmy Hymn Polski według oryginalnego tekstu Józefa Wybickiego.

Wcześniej w Krypcie Zasłużonych przy grobach generała Dąbrowskiego i Wybickiego kwiaty złożyli dyrektor Tomasz Łęcki wraz z przedstawicielami PTPN. Specjalnie na tę uroczystość przyjechał potomek generała w linii prostej Krzysztof Mańkowski.

Potem na Starym Rynku odbył się spektakl, który uczcił pierwsze zwycięskie powstanie Wielkopolan z 1806 roku.

Reżyserem był Janusz Stolarski. Nad muzyką pracował Jacek Hałas. Na instrumentach perkusyjnych towarzyszył muzyk młodego pokolenia – Jakub Szwarc. Scenografię przygotowała Ewa Tetlak. Scenariusz stworzyli wspólnie Janusz Stolarski i Przemysław Terlecki, który dodatkowo wcieli się w rolę narratora.

W opowiedzianej historii zobaczyliśmy Grupę Rekonstrukcji Historycznej prowadzoną przez regionalistę Tomasza Klauzę oraz Grupę Apolinarski .

Obchody 213 rocznicy powstania wielkopolskiego 1806 roku dofinasowano

– ze środków programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”Obchody dofinansowano

– ze środków Miasta Poznania

– Partnerem jest Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk

 

Powrót do listy kategorii Aktualności