W sobotę zmarł działacz NSZZ Solidarność Julian Zydorek. Miał 66 lat. Od 2005 roku przez trzy lata pracował w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 jako starszy dokumentalista.

Od 1980 roku był aktywnym działaczem Solidarności – był przewodniczącym Komitetu Założycielskiego w zakładach Telcom-Teletra i członkiem Prezydium MKZ Wielkopolska. Założył pierwszą sieć bibliotek wydawnictw niezależnych.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany. Przebywał w ośrodkach w Gębarzewie, Ostrowie Wielkopolskim i Kwidzyniu. Po zwolnieniu kontynuował działalność w podziemiu, za co aresztowano go w 1984 roku.

Po 1989 roku pracował w poznańskim oddziale Ośrodka Karta, Radiu Obywatelskim, TVP3 Poznań a na końcu kariery zawodowej w naszym muzeum.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.