W poniedziałek i wtorek, 26 i 27 listopada 2018 roku o godz.10.00 w siedzibie Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Teatru Polskiego odbyła się naukowa konferencja muzealnicza Wielkopolskie drogi ku niepodległości XIX i XX wieku z perspektywy „Małych Ojczyzn”.

Konferencja została przygotowana z myślą o muzealnikach, historykach, regionalistach i pasjonatach historii z całej Wielkopolski. Jej celem była wymiana poglądów nie tylko na kwestie związane z funkcjonowaniem instytucji muzealnych, ale również poszukiwania najistotniejszych, specyficznych czy też unikatowych elementów naszej regionalnej historii.

W pierwszym dniu konferencji odbyły się trzy dyskusje panelowe, a w drugim (zatytułowanym W przededniu Powstania – od Polskiego Sejmu Dzielnicowego do przyjazdu Paderewskiego) prezentowano referaty dotyczące historii i uczestników Polskiego Sejmu Dzielnicowego. Całość tego wydarzenia uświetniła uroczystość wręczania corocznych nagród Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Pierwszy dzień konferencji w Teatrze Polskim zakończył koncert “Powstańcza Opowieść”, będący wydarzeniem towarzyszącym wystawie “Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku.”. Było to wydarzenie artystyczne z udziałem muzyków, aktorów i rekonstruktorów. Historia powstania wielkopolskiego 1918-1919 roku została zilustrowana wyjątkowymi aranżacjami pieśni patriotycznych. Widzowie  dzięki udziałowi rekonstruktorów, mogli obserwować żywe obrazy wydarzeń rozgrywających się na frontach zwycięskiego zrywu.

Wystawę „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”, którą do 7 grudnia można oglądać na poznańskim Starym Rynku. 28 grudnia stanie  na Placu Zamkowym w Warszawie, a następnie wystawa odwiedzi kolejnych 8 miast. W lipcu 2019 wróci do Wielkopolski – na zakończenie podróży będzie można oglądać ją w Szreniawie.

 

Partner konferencji:

 

Powrót do listy kategorii Aktualności