27 grudnia po raz pierwszy obchodziliśmy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Centralne obchody jak co roku odbywały się pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich i zostały zorganizowane przez Urząd Marszałka Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Obecność Prezydenta RP Andrzeja Duda uświetniła uroczystości i podniosła ich rangę. W trakcie przemowy podkreślił:

Macie prawo domagać się od całej reszty Rzeczypospolitej, by to wydarzenie czciła jako jedno z najważniejszych, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości ponad sto lat temu.

W trakcie oficjalnych uroczystości Marszałek Województwa Wielkopolskiego – Marek Woźniak odniósł się do tematu budowy Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Mam również nadzieję, że projekt budowy Nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego już wkrótce zyska gwarancję finansowania i będzie mógł rozpocząć się proces inwestycyjny. Życzę władzom Miasta Poznania i Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego pomyślnego zakończenia negocjacji. Oferuję pomoc i wsparcie, jeśli taka będzie wola stron i potrzeba. 
Rolą muzeum jest dbanie o pamięć o powstaniu wielkopolskim, dlatego staramy się o budowę nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 by historia, z której jesteśmy dumni, mogła zostać opowiedziana w sposób adekwatny do rangi wydarzenia, jakim było to zwycięstwo.
Przypominamy, że Prezydent Jacek Jaśkowiak zadeklarował wsparcie dla budowy nowego muzeum: “WYWIAD. Odpowiedź na apel radnych PiS? Prezydent Poznania: Zrobię wszystko, by powstało nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego
Polecamy również wczorajszą rozmowę, która odbyła się na antenie Radia Poznań.
Gośćmi Łukasza Kaźmierczaka byli Poseł Jadwiga Emilewicz, Prezydent Poznania Jędrzej Solarski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki oraz Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki. Zachęcamy do wysłuchania, ponieważ rozmowa jest doskonałym podsumowaniem wczorajszych obchodów.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności