Ministerstwo Kultury podtrzymuje gotowość współfinansowania budowy nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919. W wywiadzie radiowym taką deklarację złożył ponowie wiceminister Kultury  i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.  

Trzy lata temu Wielkopolskie Muzeum Niepodległości stanęło przed niezwykłą szansą na upamiętnienie zwycięskiego zrywu niepodległościowego jakim było Powstanie Wielkopolskie. W setną rocznicę jego wybuchu narodziła się idea wzniesienia nowej siedziby Muzeum, która w atrakcyjny sposób utrwali i rozpowszechni wiedzę o fenomenie wielkopolskiej drogi do niepodległości.

Prace projektowe nad nowym Muzeum Powstania Wielkopolskiego trwają od blisko dwóch lat. Ich realizacja stała się możliwa dzięki finansowemu zaangażowaniu Miasta Poznań, które przeznaczyło na ten cel 5 mln złotych. Na etapie projektowania w inicjatywę włączyło się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowując projekt kwotą 400 tys. zł.

Budowa nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego to jedno z najambitniejszych wyzwań przed którymi stoi Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. W ubiegłym roku opracowany został projekt budowlany. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym inwestycji; wkrótce rozpoczną się starania o uzyskanie pozwolenia na budowę. Zespół Muzeum systematycznie pracuje nad scenariuszem nowej wystawy, która w niebanalny sposób zaprezentuje muzealną kolekcję, przedstawi dzieje zwycięskiego, wielkopolskiego zrywu oraz wkład Wielkopolan w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Kontynuowanie prac nie byłoby możliwe, gdyby nie wsparcie i zaangażowanie Miasta Poznań oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2020 r. rządowe poparcie dla inicjatywy budowy nowej siedziby Muzeum zadeklarował publicznie latem ub. roku wicepremier, prof. Piotr Gliński. W ubiegły piątek (12 lutego), jego słowa potwierdził wiceminister MKiDN  Jarosław Sellin. W wywiadzie dla Radia Poznań podkreślił, że jest to z punktu widzenia polskiej polityki historycznej bardzo ważna placówka i bardzo ważne powstanie dla odradzania się II Rzeczypospolitej i całej Wielkopolski.  

Prace nad budową nowej siedziby Muzeum Powstania Wielkopolskiego nieustannie trwają. Nim jednak zaprosimy Państwa w jego progi, zachęcamy do odwiedzenia muzeum wirtualnie pod adresem: https://powstanie.wmn.poznan.pl/.

Projekt wirtualnego spaceru sfinansowano w 2020 roku ze środków MKiDN w ramach programu „Kultura w sieci”.

 

 

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności