Uczniowie V LO im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu przyjechali do Fortu w ramach zajęć Edukacja regionalna. Prawie 80 uczniów wzięło udział w warsztatach, poświęconych wybitnym Wielkopolanom, którzy zginęli w Forcie VII. Szczególnie skupiono się na czterech postaciach: bł. Ludwiku Mzyku, Franciszku Witaszku, Leonie Prauzińskim i Stefanie Cybichowskim, który zaprojektował tablicę pamiątkową Klaudyny Potockiej, znajdującą się na Wzgórzu Świętego Wojciecha w Poznaniu.

Najpierw młodzież uczestniczyła w spacerze historycznym, któremu towarzyszyły nieoczekiwane emocje. Jeden z uczniów, wśród ofiar Fortu VII, odnalazł nazwisko swojego pradziadka i poznał prawdziwą przyczynę jego zgonu.

Druga część spotkania to była krótka prezentacja, która w telegraficznym skrócie charakteryzowała sylwetki Wielkopolan przedstawiane podczas zajęć. Na koniec uczniowie przygotowywali plakaty inspirowane zarówno spacerem, narracją kontekstową, jak i wiedzą własną oraz emocjami, których doświadczyli w trakcie zajęć.

Beata Jerzakowska, organizatorka warsztatów przyznaje, że powstałe prace przeszły jej oczekiwania. Świadczą o szerokiej świadomości uczestników na temat tego, co działo się w Forcie VII w czasie II wojny światowej, są wyrazem głębokiej emocji młodych ludzi, dla których ta bolesna historia nie pozostaje jedynie mglistym wspomnieniem przekazywanym przez przodków. Jest dla nich historią prawdziwą, o której należy pamiętać.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności