Do Muzeum Powstania Wielkopolskiego trafiła Księga Pamiątkowa z obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, która w ubiegłym roku była wyłożona w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Księgę przekazał do zbiorów Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Marszałek Marek Woźniak z intencją by wypełnić ją wpisami do końca.

Na razie ostatni należy do urzędników Gabinetu Marszałka – „nareszcie ta nasza Księga Pamiątkowa trafiła na właściwe miejsce! Bo gdzie, jeśli nie w tym Muzeum znajdzie się tak wielu chętnych do pamiątkowego wpisu?” Tak więc najlepszym miejscem aby wypełnić Księgę kolejnymi tekstami jest ekspozycja stała Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Odwachu na Starym Rynku. Od 3 maja zwiedzający będą mogli nie tylko przeczytać zapisy roku jubileuszowego ale również dodawać swoje komentarze – aż do ostatniej kartki…

To wartościowa pamiątka po obchodzonym jubileuszu. Są w niej wpisy ludzi, dla których historia Powstania Wielkopolskiego nie jest obojętna. Wpisywali się uczniowie, potomkowie powstańców, rodziny, samorządowcy, przedstawiciele wielu instytucji i organizacji – „Mój pradziadek był Powstańcem Wielkopolskim! Dziadku dziękuję Tobie i Twoim współtowarzyszom”, „Dzięki Wam jestem dumny, że jestem Wielkopolaninem”. Wiele wyraża osobiste emocje – „abyśmy zawsze byli wolni”, „…i tak należy przeprowadzać powstania. Byle nie było to już konieczne”. Najczęściej jednak powtarzają się dwa słowa – „dziękujemy i pamiętamy”.

 

Powrót do listy kategorii Aktualności