Wicepremier Jarosław Gowin i minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz w czasie wizyty w Poznaniu odwiedzili Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku.

W muzeum powitał ich dyrektor Tomasz Łęcki, który opowiedział o planach budowy nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Po obecnej ekspozycji oprowadził kierownik Marcin Wiśniewski. Goście z ciekawością oglądali eksponaty a przy okazji mogli obserwować przygotowania do wystawy, na której zostaną pokazane finałowe projekty konkursu na budynek nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Jarosław Gowin był bardzo zainteresowany planowaną inwestycją i podkreślił, że “Muzeum Powstania Wielkopolskiego to miejsce, które musi zostać zrealizowane w pełnym wymiarze. Jedyna, udana insurekcja na tak dużą skalę powiodła się dzięki dobrym planom wojskowym, ale także dzięki wysokiej samoorganizacji społeczeństwa. Problem niepodległości był sprawą wszystkich, każdy mógł się do tej pracy włączyć. Współczesne muzea nie są placówkami jednej opowieści. Stają się organizatorami życia społecznego, zbiorowej wyobraźni. Wychowanie do wolności i umiejętność jej zagospodarowania  to lekcja, której zapowiedź daje obecna ekspozycja. Na jej rozwinięcie czekamy w nowej, docelowej siedzibie muzeum”.

Powrót do listy kategorii Aktualności