Kolaż składający się z logotypów: Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wielkopolski, Instytucji Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego
Mask Group
Wielkopolskie
Muzeum Niepodległości
1a
web
Muzeum
Powstania Wielkopolskiego 1918 - 1919
Dokumentacja wybuchu i przebiegu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.
2a
web
Muzeum
Martyrologii
Wielkopolan -
Fort VII
Pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce.
6a
Group 6096
Muzeum
Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956
Pierwsze masowe wystąpienie robotnicze w historii PRL-u.
3a
Group 6095
Muzeum
Uzbrojenia
Muzeum wojskowe, zlokalizowane w parku Cytadela, zajmującym pozostałości Fortu Winiary.
4a
Group 6094
Muzeum
Armii„Poznań”
W oddziale prezentowane są militaria, fotografie i dokumenty.
5a

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Muzeum znajduje się w Odwachu na Starym Rynku w jednym z najwybitniejszych zabytków architektury polskiej. Wybudowano go z inicjatywy ówczesnego starosty generalnego wielkopolskiego Kazimierza Raczyńskiego.

Projekt wykonał najprawdopodobniej architekt królewski Jan Chrystian Kamsetzer – współtwórca warszawskich Łazienek i wnętrz Zamku Królewskiego. Do zajęcia Poznania przez Prusy w ramach II rozbioru Polski w Odwachu stacjonowały wojska koronne. W okresie zaborów poznaniacy byli świadkami odbywających się tu odpraw wart wojska zaborcy, który staromiejski Odwach uczynił głównym odwachem garnizonu Twierdzy Poznań.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919

Muzeum znajduje się w Odwachu na Starym Rynku w jednym z najwybitniejszych zabytków architektury polskiej. Wybudowano go z inicjatywy ówczesnego starosty generalnego wielkopolskiego Kazimierza Raczyńskiego.

Projekt wykonał najprawdopodobniej architekt królewski Jan Chrystian Kamsetzer – współtwórca warszawskich Łazienek i wnętrz Zamku Królewskiego. Do zajęcia Poznania przez Prusy w ramach II rozbioru Polski w Odwachu stacjonowały wojska koronne. W okresie zaborów poznaniacy byli świadkami odbywających się tu odpraw wart wojska zaborcy, który staromiejski Odwach uczynił głównym odwachem garnizonu Twierdzy Poznań.

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Muzeum Powstania Poznańskiego przedstawia historię pierwszego masowego wystąpienia robotniczego w historii PRL-u, otwarte zostało 4 października 2007 roku i mieści się w przyziemiu Zamku Cesarskiego

To nie przypadek. Właśnie w tym budynku w 1956 roku mieściła się Miejska Rada Narodowa a obok niej znajdował się budynek Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

Muzeum Martyrologii Wielkoplan – Fort VII , powstało w miejscu niemieckiego obozu koncentracyjnego. To był pierwszy obóz koncentracyjny, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce.

Gdyby nie zbrodnie popełniane na Polakach w Forcie VII w czasie II wojny światowej, kluczowym elementem jego ogólnej charakterystyki byłoby stwierdzenie, iż jest to atrakcja turystyczna zasługująca na uwagę jako interesujący przykład niemieckiej architektury militarnej z końca XIX w. Istotnie, Fort VII dysponuje wieloma atutami, które czynią zeń popularne miejsce odwiedzin miłośników budowli fortyfikacyjnych

Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia znajduje sie na terenie dawnego Fortu Winiary na poznańskiej Cytadeli. Prusacy zbudowali fort w latach 1828-1842. Inicjatorem planu budowy twierdzy był Carl Wilhelm Georg von Grolman, dowódca stacjonującego w Wielkim Księstwie Poznańskim V Korpusu Armijnego. Fort znajdował się na Wzgórzu Winiarskim, górującym nad miastem, stanowił najważniejszy obiekt, wchodzący w skład twierdzy poligonalnej otaczającej Poznań.

Cytadela powstała według założeń systemu nowopruskiego, zajmowała obszar 100 hektarów. Twierdza miała kształt wielokąta, otoczona była suchą fosą szeroką od 6 do 32 metrów i głęboką na 7 metrów.

Muzeum Armii „Poznań”

Znajduje się na poznańskiej Cytadeli. Usytuowane jest w korytarzu kazamatowym, zwanym obecnie „Małą Śluzą”, pierwotnie zaś tworzącym Estakadę Zachodnią Fortu Winiary – jednego z dzieł poligonalnej Twierdzy Poznań, zbudowanej w pierwszej połowie XIX wieku.

Estakada Zachodnia służyła do komunikacji pomiędzy Fortem Winiary a zbudowanym na końcu Małej Śluzy Fortem św. Wojciecha (Hakego). Aż do grudnia 1918 roku wszystkie obiekty Cytadeli obsadzały jednostki pruskie (niemieckie). Po odzyskaniu niepodległości na terenie Cytadeli stacjonowały jednostki Wojska Polskiego. W 1939 roku większość z nich weszła w skład dowodzonej przez gen. dyw. Tadeusza Kutrzebę Armii „Poznań”.

Polecane

11/04/2024
Aktualności, Wystawa
Galeria plakatu z okresu Socjalizmu
„Wczasy trwają cały rok” to hasło z jednego z plakatów, który zaprezentujemy na wystawie „Turystyka i rekreacja w PRL-u”. Trudny historycznie okres Polski Rzeczpospolitej Ludowej znany z braku wolności obywatelskiej, opresyjnych rządów i problemów w dostępie do dóbr konsumpcyjnych wraca jednak w nostalgicznych wspomnieniach wielu Polaków. Przykładem może być wypoczynek. Po pamiątki z wyjazdów wakacyjnych i urlopów w szarej rzeczywistości PRL-u sięgamy chętnie. 
10/04/2024
Aktualności
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Zapraszamy do udziału w spotkaniach z historią, w ramach których możemy pochylić się nad ważnymi tematami bardziej, niż w codziennych spotkaniach i oprowadzaniach. W kwietniu zapraszamy do Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956, Muzealnego Centrum Edukacyjnego oraz do Muzeum MArtyrologii Wielkopolan - Fort VII.
22/03/2024
Aktualności
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Przed nami gorący kwiecień. W tym miesiącu przygotowaliśmy dla Państwa spacery, warsztaty, prelekcje, zwiedzania, nowe wystawy i wiele innych okazji do spotkania w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości.
16/02/2024
Aktualności
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Historyczna kostka brukowa pozyskana z ulicy Ratajczaka w Poznaniu, gdzie padły pierwsze strzały zwycięskiej wielkopolskiej insurekcji z 1918 roku, stała się kamieniem węgielnym pod budowę nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Uroczystego wmurowania kamienia dokonano w symbolicznym dniu - 105. rocznicy  Rozejmu w Trewirze, kończącego okres 52 dni walk powstańców z Niemcami. Akt erekcyjny umieszczony w kapsule pamięci wraz z innymi artefaktami  podpisali Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki. Poświęcenia budowy nowego muzeum, która po prowadzonych w ostatnich tygodniach pracach rozbiórkowych właśnie dzisiaj uroczyście się rozpoczęła, dokonali wspólnie Metropolita Poznański abp Stanisław Gądecki i pastor Sławomir Rodaszyński z Poznańskiej Grupy Ekumenicznej. Nowe Muzeum powstaje u stóp Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu, u zbiegu ulic Księcia Józefa i Północnej.
16/02/2024
Aktualności, Komunikaty
Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
Szanowni Państwo od 1 marca do 31 października oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości będą czynne dłużej.
10/01/2024
Aktualności, Zwiedzanie z przewodnikiem
Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII
Zapraszamy w każdą sobotę o godz. 11:00. Z powodu dużego zainteresowania prosimy o rezerwacje telefoniczną miejsca.
Co u nas słychać
Dowiedz się co u Nas! Sprawdź najnowsze wydarzenia.
19.04
2024
„Wczasy trwają cały rok” to hasło z jednego z plakatów, który zaprezentujemy na wystawie „Turystyka i rekreacja w PRL-u”...
2024
kwiecień
Zapraszamy do udziału w spotkaniach z historią, w ramach których możemy pochylić się nad ważnymi tematami bardziej, niż ...
3.04
2024
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz kombatanci. W trakcie uroczystości uc...

Nasz newsletter

Kalendarium historyczne

14
kwiecień
14 kwietnia 1880
Pierwsza wizyta Henryka Sienkiewicza w Poznaniu
Podczas pobytu, odczytywał swoją nowelę „Za chlebem”, która dotyka problemu emigracji zarobkowej.
11
kwiecień
11 kwietnia 1861
Zmarł Tytus Działyński, założyciel Biblioteki Kórnickiej
Kolekcjonował obrazy, zabytki sztuki. Był założycielem oraz prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
10
kwiecień
10 kwietnia 2010
Katastrofa Smoleńska
Pod Smoleńskiem rozbija się samolot z państwową delegacją. Ginie Prezydent RP Lech Kaczyński i jego żona Maria oraz 94 uczestników oficjalnej delegacji.
10
kwiecień
10 kwietnia 1848
Ludwik Mierosławski wodzem naczelnym Wiosny Ludów
Wraz ze swoim korpusem żołnierzy pod koniec kwietnia zajął Wrześnię, a następnie pokonał wojska pruskie pod Sokołowem.
08
kwiecień
8 kwietnia 1807
Urodził się Karol Libelt
Działacz społeczno-polityczny w zaborze pruskim, wybitny filozof, publicysta, działacz społeczno-polityczny. Uczestnik Powstania Listopadowego, odznaczony Virtuti Militari. Zmarł w 1875 roku.
08
kwiecień
8 kwietnia 1874
Urodził się Stanisław Taczak
Major, dowódca Powstania Wielkopolskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, zmarł w 1960 roku. Spoczywa na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.
02
kwiecień
2 kwietnia 2005
Zmarł papież Jan Paweł II
Pierwszy papież – Polak. Miał bardzo duży wpływ na upadek komunizmu w środkowo-wschodniej Europie. W 2011 roku został beatyfikowany, a po kolejnych 3 latach, kanonizowany.
02
kwiecień
2 kwietnia 1786
Urodził się Edward Raczyński
Służył w Armii Napoleońskiej i w wojsku Księstwa Warszawskiego, został odznaczony orderem Virtuti Militari. Działacz polityczny i społeczny. W 1829 roku otworzył Bibliotekę w Poznaniu.
22
kwiecień
22 kwietnia 1982
Pozostający na wolności działacze „Solidarności” tworzą Tymczasową Komisję Koordynacyjną NSZZ „Solidarność”
15
kwiecień
15 kwietnia 1886
Urodził się gen. dyw. Tadeusz Kutrzeba
Dowódca bitwy nad Bzurą, największej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku. Przebywał w niemieckiej niewoli, gdzie zainicjował tajne kursy dla młodszych oficerów. Został pośmiertnie uhonorowany Orderem Wojennym Virtuti Militari III klasy.
12
kwiecień
12 kwietnia 1990
Zniesienie cenzury
Symbol odzyskania wolności.
Logo UE