:: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu - www.muzeumniepodległości.poznan.plPolska zobacz więcej
   


Menu

Muzeum Powstania Wielkopolskiego - facebook | g+ | twitter

Muzeum Ubrojenia - Facebook

WMWN na YouTube

Facebook ogólny WMN

 
 
.
Projekty realizowane przez Muzeum


POZnan


Samorządowa
Instytucja Kultury miasta

 
  
   

Komunikat dot. nowych godzin otwarcia i nowych cen biletów

NOWE, Ujednolicone godziny otwarcia we wszystkich oddziałach tj. :
1) w miesiącach od marca do października: 10:00 – 17:00
2) w miesiącach od listopada do lutego: XI – II: 10:00 – 16:00
3) wszystkie niedziele bez względu na miesiąc: 10:00 – 16:00
Zmiany dot. godzin obowiązują od 1 lipca 2016 roku
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nowe ceny biletów (od 1 września 2016 roku)
- normalny - 8 zł
- ulgowy - 4 zł
- dniem bezpłatnym jest wtorek

Powyższe ceny obowiązują w następujących oddziałach:
- Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919
- Muzeum Powstania Poznańskiego- Czerwiec 1956
- Muzeum Uzbrojenia
- Muzeum Armii "Poznań"

Nowe ceny biletów w Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII (od 1 września 2016 roku)
- normalny - 4 zł
- ulgowy - 2 zł

NOWOŚĆ! Bilet sieciowy - uprawnia do zwiedzenia wszystkich oddziałów Muzeum w ciągu 7 dni kalendarzowych, licząc od dnia odwiedzin pierwszego z wybranych oddziałów (od 1 września 2016 roku)
- normalny - 25 zł
- ulgowy - 12 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem (od 1 września 2016 roku)
- w języku polskim - 40 zł
- w języku angielskim/niemieckim - 60 złKrótko o Muzeum Uzbrojenia

Muzeum Uzbrojenia usytuowane jest na terenie dawnego Fortu Winiary [Cytadeli], wzniesionego przez Prusaków w 1. 1828-42. Mimo zniszczeń, powstałych w trakcie walk o Poznań w 1945 r., Cytadela przetrwała aż do lat 60-tych XX wieku. Jej pozostałości rozebrano wówczas, tworząc ponad 100 hektarowy park, na którego obszarze zlokalizowano dwa muzea: Uzbrojenia i Armii„Poznań".
Muzeum Uzbrojenia zajmuje dobudowany w 1872 r. schron dawnego Laboratorium Wojennego SKL. Pierwotnie wytwarzano tam proch i elaborowano pociski, w późniejszym czasie służył on jako magazyn amunicji. Placówka - otwarta 9 maja 1965 r. - przez długie lata funkcjonowała pod nazwą: Muzeum Wyzwolenia Miasta Poznania.
W oryginalnie zachowanym wnętrzu schronu znajduje się ekspozycja militariów, dokumentów, zdjęć, planów oraz reliktów pochodzących z zabudowy fortecznej twierdzy Poznań, od momentu rozpoczęcia j ej budowy po czasy współczesne.
Znaczna część ekspozycji poświęcona jest walkom o twierdzę w lutym 1945 r. oraz udziałowi w nich mieszkańców Poznania tzw. cytadelowców.
Obejrzeć tu można różne typy uzbrojenia radzieckiego i niemieckiego m.in. komplet karabinów samopowtarzalnych syst. Mauser i Walther, ciekawie eksponowaną - wraz ze skrzynkami - amunicję artyleryjską, a także zbiór broni i amunicji zebranej na terenie Cytadeli podczas budowy parku. Największą atrakcję placówki stanowi jednalc plenerowy park sprzętu wojskowego. Na ekspozycji znajduje się kilkanaście egzemplarzy pojazdów wojskowych, kilka samolotów i śmigłowców z okresu powojennego oraz wiele dział i moździerzy różnych typów. Wśród czołgów wyróżnia się T-34/76, składający się z kadłuba wyprodukowanego w 1941 r. i sześciogroniastej wieży typowej dla pojazdów z roku 1943 r. Inne ciekawe modele, to czołg ciężki IS-2 z pierwszej serii produkcyjnej, T-34/85 wojennej produkcji, a także działo samobieżne ISU-122.
Muzeum posiada również interesujący zbiór samochodów ciężarowych specjalnego przeznaczenia, wśród nich standardową wyrzutnię rakietową BM-13N „katiusza", zamontowaną na podwoziu amerykańskiego Studebakera US-6, unikalny ZiS-5/12 z reflektorem przeciwlotniczym oraz zestaw pierwszej w Polsce, używanej po wojnie, ostrzegawczej stacji radiolokacyjnej P-3A na samochodzie ZiS-151.
Cześć lotnicza ekspozycji muzeum związana jest z powojennym rozwojem lotnictwa polskiego.' Pokazano tu m.in. samoloty bombowe: Ił-28 i Su-20, myśliwskie: MiG-15, Lim-5, MiG-21, szkolno-treningowe: Jak-11, TS-8 Bies, TS-11 Iskra, samolot łącznikowy Jak-12A, wielozadaniowy An-2 oraz dwa śmigłowce wielozadaniowe: SM-1 i Mi-2.
Muzeum organizuje również wystawy czasowe.