Do zbiorów Muzeum Armii „Poznań” trafił dziś pośmiertny akt nominacji kpt. Edmunda Wołkowińskiego na stopień majora, przekazany przez Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Poznaniu, ppłk Ryszarda Grześkowiaka.

Akt trafił do naszych zbiorów, gdyż kpt. Wołkowiński nie ma bliskiej rodziny.

Edmund Wołkowiński – kapitan artylerii WP; urodził się 27.06.1897 r. na Podolu. Uczestniczył w wojnie z bolszewikami 1920 r., odznaczony został Krzyżem Walecznych. Przed wybuchem II wojny światowej służył w 7. Pułku Artylerii Ciężkiej w Poznaniu. W sierpniu 1939 roku, po mobilizacji został dowódcą I dywizjonu 25. dywizjonu artylerii ciężkiej (sformowanego z pododdziałów 7. PAC-u), który walczył w składzie 25. Dywizji Piechoty (kaliskiej) Armii „Poznań”. Walczył w bitwie nad Bzurą. Zmarł wskutek odniesionych ran w szpitalu w Warszawie, według daty na nagrobku 18 października 1939 roku, według innej wersji 18 września 1939 roku.  Spoczywa na cmentarzu wojskowym na warszawskich Powązkach.

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.