W tym roku odbyły się jubileuszowe X Dni Twierdzy Poznań organizowane przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną, podobnie jak w latach ubiegłych Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało specjalną ofertę skierowaną do miłośników fortyfikacji oraz historii. Dziękujemy za Państwa liczną obecność! Oddziały Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w miniony weekend odwiedziło:

1350 miłośników fortów i historii!

W ramach wydarzenia można było odwiedzić nasze oddziały oraz wziąć udział w specjalnych zwiedzaniach z przewodnikiem, w ramach których prezentowaliśmy przeszłość inaczej niż zwykle. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzeń przygotowanych specjalnie w ramach Poznańskich Dni Twierdzy.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Fort VII

W ramach inwestycji „Renowacja i adaptacja Fortu VII w Poznaniu dla zachowania dziedzictwa kulturowego” przygotowujemy dwie historyczne trasy zwiedzania dostosowane do potrzeb odbiorców. Projekt będzie realizowany do końca 2022 roku, dlatego w pełni wyposażone przestrzenie Fortu VII, w których opowiemy zarówno o tragicznych losach więźniów pierwszego utworzonego na ziemiach polskich obozu koncentracyjnego KL Posen, jak i o przeszłości architektonicznej budowli, której agresywna struktura oraz wyposażenie czuwały nad procesami germanizacyjnymi Wielkopolan, dopiero w 2023 roku, w tej chwili zapraszamy na „premierowe” prezentacje efektów I Etapu projektu wyłącznie pod opieką przewodnika. W ramach jubileuszowych X Dni Twierdzy Poznań zorganizowaliśmy cztery oprowadzania, w trakcie których, których kustosz Przemysław Jurkiewicz oprowadzał uczestników zarówno po prawym jak i lewym majdanie. W trakcie zwiedzania można było także zajrzeć do fosy…

Fotografie: Marcin Dziub

Fotografie: Marek Zakrzewski

 

Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania

W dzielnicy Krzyżowniki-Smochowice, przy ulicy Słupskiej 62 znajduje się willa, która do lat 2000 nie różniła się niczym od okolicznej zabudowy. Dopiero po odtajnieniu dokumentów okazało się, że pod budynkiem znajduje się Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania. a sama willa maskowała wejście do schronu. Obecnie budynku mieści się Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu, w której od 27 sierpnia można oglądać wystawę czasową: „Sztuka w służbie ideologii. Wizerunek kobiety w plakacie socrealistycznym PRL-u” natomiast w Schronie prezentujemy oryginalne wyposażenie z okresu przełomu lat 50/60 XX w.

Przypominamy, że Przeciwatomowy Schron dla Władz Miasta Poznania oraz Galeria Plakatu z Okresu Socjalizmu są otwarte w: środy, piątki oraz ostatnie soboty miesiąca w godz. 9.00-16.00

Muzeum Uzbrojenia

Twierdza Poznań w okresie istnienia przechodziła różne modernizacje, jednymi z „najnowszych” zabudowań, które przetrwały do czasów obecnych jest min. laboratorium prochu, obecnie siedziba Muzeum Uzbrojenia. W ramach Dni Twierdzy ale także na co dzień można zobaczyć, w jaki sposób zabytkowe zabudowania adaptowane są na potrzeby ekspozycji muzealnych. Ważną częścią ekspozycji stałej muzeum jest historia walk o Poznań.

Muzeum Armii „Poznań”

„Od Małej Śluzy do Muzeum” to spacer z przewodnikiem, w ramach którego Jarosław Bączyk – kustosz oraz kierownik Muzeum wyjaśnił wszystkim chętnym uczestnikom relacje między Twierdzą poligonalną a Fortową oraz ważną rolę łącznika, w którym znajduje się obecnie oddział WMN. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji oraz nagrania przygotowanego przez Telewizję Winogrady.

https://tvkwinogrady.pl/nagrania/odtwarzaj/24914

Zapraszamy do śledzenia naszej stron oraz komunikatów, ponieważ w ramach jesiennej oferty edukacyjnej przygotowujemy dla Państwa więcej historycznych spacerów z naszymi przewodnikami. Polecamy wizytę w Muzeum nie tylko #odświęta!

Powrót do listy kategorii Aktualności