W związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”(1 marca) Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 przygotowało specjalną ofertę edukacyjną dla szkół, która będzie realizowana od 27 lutego do 28 marca 2018 w siedzibie muzeum przy ul. Święty Marcin 80/82 (CK Zamek).

Pod numerem telefonu 61 852 94 64 można zarezerwować następujące lekcje tematyczne:

  1. „Żołnierze wyklęci. Historia tragiczna” – wykład dla uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych

wprowadzenie do zagadnienia walki o niezawisłość Polski po 1944 roku – geneza, przebieg i skutki istnienia podziemia niepodległościowego oraz tło międzynarodowe. Omówienie sylwetek najważniejszych postaci ze środowiska Żołnierzy Wyklętych (zarówno przywódców, jak i postaci dziś symbolicznych, takich jak „Inka” czy „Lalek”) oraz działań zmierzających do ocalenia pamięci o roli i bohaterach drugiej konspiracji.

Czas wykładu – 1 godzina lekcyjna.

  1. „Druga konspiracja w Polsce – o walce bez szans na zwycięstwo” – wykład dla uczniów starszych klas szkół podstawowych (od klasy siódmej) i szkół ponadpodstawowych,

szczegółowe omówienie zagadnień walki o niezawisłość Polski po 1944 roku do ostatnich akcji zbrojnych z przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych – zmieniające się warunki pracy konspiracyjnej, realia polityczne, represje. Przedstawienie sylwetek przywódców drugiej konspiracji oraz najważniejszych żołnierzy wyklętych. Omówienie działań zmierzających do ocalenia pamięci o roli drugiej konspiracji.

Czas wykładu – 1 godzina lekcyjna.

  1. „Druga konspiracja w Wielkopolsce” – wykład adresowany do starszych uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych,

przedstawienie losów konspiracji niepodległościowej na terenie Wielkopolski od 1945 roku do przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych – lokalne możliwości pracy konspiracyjnej, odtworzenie struktur konspiracyjnych w 1945 roku, najważniejsze działania sił niepodległościowych, etapy likwidacji podziemia zbrojnego przez władze promoskiewskie. Przypomniane sylwetki przywódców wielkopolskiej drugiej konspiracji i ich losy.

Czas wykładu – 1 godzina lekcyjna

Regulamin uczestnictwa, koszt i karta zgłoszeń znajdują się w zakładce „edukacja”

Powrót do listy kategorii Aktualności