Prezentujemy najnowszy eksponat w naszych zbiorach – orzełek z początkowego okresu walk Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Orzełek pochodzi z okresu pomiędzy “prowizorycznymi” oznaczeniami narodowościowymi na nakryciach głowy, a wprowadzeniem orzełka regulaminowego rozkazem gen. Józefa Dowbor Muśnickiego. Podobne orzełki znajdują się w kolekcji Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Prezentowany przez WMN orzełek jest mniejszy od standardowego orzełka wojsk wielkopolskich, prawdopodobnie wykonany został przez jubilera, stąd jego forma (rzemieślnicy korzystali z różnych, dostępnych wzorów – z książek, na podstawie biżuterii patriotycznej). Jest dobrze wybity, a rodzaj mocowania wskazuje, że był dopinany do czapki rogatywki.

Darczyńcą eksponatu jest Stowarzyszenie GH Kadr

Od 5 lat tworzą je pasjonaci rekonstrukcji historycznych pasjonatów okresu I i II wojny światowej . Maciej Flens podkreśla, że ” biorąc udział bądź organizując jakiekolwiek wydarzenia historyczne dokładamy wszelkich starań aby odwzorować wszelkie możliwe szczegóły. Staramy się przybliżyć widzom czasy o jakich opowiadamy, korzystając z oryginalnych artefaktów. Przez pięć lat działalności zgromadziliśmy z naszych prywatnych środków bogate zbiory dokumentów i przedmiotów, repliki broni oraz mundury historyczne” .

Działania Stowarzyszenia:

– współorganizacja wydarzeń Czerwca 1956 w Poznaniu ;

– organizacja koncertu Wielkopolanie Śpiewają Niepodległej – zapewnienie dioram i rekonstruktorów ;

– aktywny udział w obchodach Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu

– wymarsz Kompanii Kórnickiej

– współorganizacja  Dni Twierdzy Poznań na Forcie VI – dioramy historyczne z okresu II wojny światowej jak również rekonstrukcja walk z tego okresu – kawiarnia Georg , pokój z lat 40 ;

– udział w rekonstrukcjach historycznych Bój o Kołobrzeg , Bitwa o Mławę , Przełamanie MRU , Wyzwolenie Gostynia Bitwa o Poznań i wiele innych .

“Z dumą mogliśmy przekazać Państwu Orzełka Wielkopolskiego który wzbogaci zbiory naszego poznańskiego muzeum” – Maciej Flens.

Historycznie do 8.01.1919 r dowódcy jednostek starali się regionalnie utrzymać jednakowy wzór , ale w skali całej Wielkopolski były widoczne różnice. Z tego okresu może pochodzić nasz orzeł.

8.01.1919 roku dowódca powstania Stanisław Taczak wydaje rozkaz  – “u czapki orzeł srebrny (wybór metalu dozwolony rozmiary orzełka ca 3,5 x 3,5cm)”.

18.01.1919 roku generał Józef Dowbor Muśnicki rozkazuje -“zauważyłem, iż wojskowi samowolnie przyswajają sobie różnorodne formy umundurowania. Rozkazuję przerwać tę maskaradę. Forma umundurowania będzie ustalona przez Naczelną Radę Ludową. Odpowiednie kroki już są przeze mnie poczynione”.

Od drugiej połowy stycznia 1919 wraz z produkcją regulaminowego umundurowania Wojsk Wielkopolskich wprowadza się jednakowe orły…

WMN dziękuje za pomoc w historycznej identyfikacji orzełka Jarosławowi Łuczakowi, kierownikowi Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego .

Powrót do listy kategorii Aktualności