Po raz drugi Janusz Stolarski przygotowuje spektakl plenerowy poświęcony wydarzeniom Poznańskiego Czerwca 1956 r. Trzy lata temu mieliśmy okazję uczestniczyć w widowisku “STUKOT/Czerwiec’56” rozgrywającym się na ulicy Młyńskiej i poświęconemu zdobyciu przez Poznańskich Powstańców znajdującego się tam więzienia.

W tym roku zapraszamy na ulicę Gajową do starej zajezdni tramwajowej, gdzie twórcy opowiedzą fragment historii Poznańskiego Powstania z perspektywy kobiet, legendarnych trzech Tramwajarek: Heleny Przybyłek, Stanisławy Sobańskiej i Marii Kapturskiej.
Zdjęcie trzech młodych, radosnych dziewczyn, ubranych w tramwajarskie mundury, niosących biało-czerwoną flagę na czele pochodu protestujących robotników jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli tamtych wydarzeń. Jednak niewiele osób wie, jak tragicznie potoczyły się losy jego bohaterek po strzelaninie pod Urzędem Bezpieczeństwa na ul. Kochanowskiego.

Helena Przybyłek postrzelona w nogi, z których jedną trzeba było amputować, w szpitalu wielokrotnie przesłuchiwana przez bezpiekę, niezdolna do pracy otrzymała najniższą, trzecią grupę inwalidzką. Sobańska odniosła niegroźne rany, lecz wkrótce została aresztowana przez UB i przez długie tygodnie przesłuchiwana i okrutnie bita. Do grudnia przebywała w więzieniu na ul. Młyńskiej. Odniosła ciężkie obrażenia, które wymagały kilku operacji. W efekcie dostała pierwszą grupę inwalidzką. Kapturska po strzelaninie na Kochanowskiego nadal brała udział w demonstracji. Aresztowano ją i wielokrotnie przesłuchiwano, została brutalnie pobita. Jeszcze w więzieniu chorowała, po wyjściu przyznano jej pierwszą grupę inwalidzką.

Żadna z nich, nigdy nie otrzymały zadośćuczynienia za krzywdy, których doznały.

Zapraszamy : 21 czerwca, g. 22.00

Trzy Tramwajarki/Czerwiec’56

Wstęp wolny

Reżyseria: Janusz Stolarski
Projekcje video: Tomasz Jarosz
Muzyka: Krzysztof Wiki Nowikow, Wacław z Szamotuł
Opracowanie muzyczne: Ewa Jarmołowicz-Nowikow, Agnieszka Kowalczyk, Paweł Paluch
Akrobacje: Tomasz Rodak / Teatr z Głową w Chmurach
Scenariusz: Renata Stolarska
Kostiumy: Ewa Tetlak
Wsparcie: Jakub Staśkowiak

W rolach głównych: Jagoda Gruszczyńska, Sylwia Marciniuk, Marta Pautrzak
Muzyka – wykonanie / improwizacje: Agnieszka Kowalczyk, Helena Nowikow, Zofia Nowikow, Antonina Stolarska, Felicja Stolarska
W warstwie audio: aktorki Teatru Pod Fontanną – Krystyna Pilecka, Julia Sobczyńska, Urszula Stachowiak
Akrobacje: aktorki i aktorzy Teatru z Głową w Chmurach – Martyna Stankowiak, Patrycja Niewiedział, Zuzanna Popiela, Maria Broniewska, Łukasz Banach, Patryk Sawicki

Produkcja: Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT

Projekt dofinansowany ze środków Miasta Poznania #poznanwspiera

Projekt powstaje we współpracy z:

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
http://www.wmn.poznan.pl/odwiedz-nas/muzeum-powstania-poznanskiego-czerwiec-1956/

MPK Poznań
http://www.mpk.poznan.pl/o-mpk/o-nas

Stowarzyszeniem KMPS – Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych w Poznaniu
http://www.kmps.org.pl/

Zajezdnia Poznań
http://zajezdniapoznan.pl/pl/start

Projekt jest wpisany w program oficjalnych obchodów 63. rocznicy Powstania Poznańskiego – Czerwca ’56, organizowanych przez Miasto Poznań.

Powrót do listy kategorii Aktualności