6 czerwca przypada kolejna rocznica lądowania wojsk sprzymierzonych w Normandii.

W sierpniu 1944 roku, w końcowej fazie operacji normandzkiej wkroczyła do boju 1.Dywizja Pancerna dowodzona przez gen. Stanisława Maczka. Walki na wzgórzu nr 262  nazwanym „Maczugą” i w Chambois zapisały się na trwale w historii światowej wojskowości i oręża polskiego żołnierza. Przez 3 dni pododdziały 3 Brygady Strzelców oraz 10 Brygady Kawalerii Pancernej zaciekle broniły swoich pozycji, będąc odciętymi od sztabu 1.Dywizji i zaopatrzenia. Niepoślednią rolę w powodzeniu całej operacji odegrały wszystkie ówcześnie stosowane środki łączności.

Z tej okazji w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli w najbliższą sobotę, 10 czerwca o godzinie 11.00 zostanie otwarta wystawa „Sprzęt łączności w 1 Dywizji Pancernej w latach 1942-45”. Na wystawie zostaną zaprezentowane różne środki łączności m.in. radiostacje i telefony oraz umundurowanie żołnierzy 1 Dywizji.

Otwarciu wystawy będą towarzyszyć pokazy grup rekonstrukcji historycznej, nawiązujące do walk w Normandii, będzie też działać Poczta Polowa. Impreza na placu przed muzeum potrwa do godziny 17.00. Natomiast wystawę będzie można oglądać do 20 sierpnia.

10 czerwca wstęp na wystawę „Sprzęt łączności w 1 Dywizji Pancernej w latach 1942-45” jest bezpłatny. Na ekspozycję stałą w tym dniu będą obowiązywać bilety ulgowe.

Wystawa dedykowana jest nie tylko  żołnierzom służb łącznościowych i ich dowódcom, ale również wszystkim tym osobom, które przyczyniły się do zaprojektowania i wytworzenia tego sprzętu. Bez nich i ich umysłów niemożliwe byłoby zabezpieczenie  właściwej  logistyki w działaniach bojowych.

Powrót do listy kategorii Aktualności