Być aktywnym jak Florian Marciniak – pierwszy naczelnik Szarych Szeregów, patron Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – z takim przesłaniem rankiem 27 maja wystartowali z Fortu VII w Poznaniu, uczestnicy rajdu rowerowego do Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy.

Florian Marciniak, stracony w niemieckim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen w lutym 1944 roku jest dla harcerzy wzorem ofiarnej służby Rzeczypospolitej. Pielęgnowanie pamięci o tym zasłużonym Wielkopolaninie uważają za ważny element edukacji historycznej i obywatelskiej. Przed wyruszeniem w trasę pochylili się przed tablicą upamiętniającą pobyt Floriana Marciniaka w Forcie VII, w którym mieściła się jedna z najstraszliwszych hitlerowskich katowni.

Pokonanie 200 km na rowerze w mniej niż 10 godzin to sportowe wyzwanie i okazja do podziwiania piękna mijanych okolic. Uczestnictwem w rowerowym rajdzie wielkopolscy członkowie ZHR chcą podkreślić, iż radość, której doświadczają, żyjąc w wolnych od wojny czasach, nie byłaby możliwa bez heroizmu ludzi pokroju Floriana Marciniaka. Chcą aktywnie wspominać historię i aktywnie przypominać postać, która swoim wspaniałym życiem zasłużyła na to, by nigdy nie otoczył jej mrok niepamięci. Zasługi Wielkopolan w tworzeniu konspiracyjnego harcerstwa i struktur podziemnego państwa polskiego to obszerny i fascynujący temat, wart aktywnego poznawania…

Powrót do listy kategorii Aktualności