5 kwietnia w Forcie VII odbyła się inauguracja Miesiąca Pamięci Narodowej. Uroczystość, upamiętniającą ofiary niemieckiej okupacji co roku organizuje Rada Miasta Poznania właśnie w Forcie VII – pierwszym, niemieckim obozie koncentracyjnym na ziemiach polskich.

Tegorocznym bohaterem, który został szczególnie wspomniany był Marcin Rożek – przedwojenny rzeźbiarz i malarz, uczestnik Powstania Wielkopolskiego, który za odmowę wykonania popiersia Hitlera został uwięziony w Forcie VII, a następnie przewieziony do obozu w Oświęcimiu, gdzie zmarł z wycieńczenia.

W czasie uroczystości młodzież z IV LO przedstawiła inscenizację przygotowaną pod opieką artystyczną Teatru Muzycznego.

Na inaugurację Miesiąca Pamięci Narodowej przybyli m.in. wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski, przedstawiciele władz miasta i województwa, instytucji miasta Poznania, stowarzyszeń oraz kombatanci i uczniowie.

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.