28 czerwca obchodziliśmy 64 rocznicę Powstania Poznańskiego 1956 roku. Ze względu na epidemię COVID-19 nie były to tak bogate obchody jak zwykle. Jednak pokazaliśmy, że pamiętamy o bohaterach Czerwca 56. Dziś poznaniacy oddali im hołd

 

Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 zaprasza  :

VIII. edycja “Światełko dla Czerwca 56”

W poniedziałek 22 czerwca 2020 roku rozpoczęliśmy tegoroczną akcję.  Hołd Janowi Niemczykowi, który spoczywa w grobie rodzinnym na Junikowie  (pole AZ, kwatera 3, rząd L, miejsce 16) symbolicznie oddali przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz, dyrektor WMN Przemysław Terlecki i kierownik Muzeum Czerwca 56 Kinga Przyborowska

W kolejne dni odwiedzaliśmy także groby ofiar Czerwca 56 na innych cmentarzach m.in. na Cytadeli

Pełna lista ofiar Poznańskiego Powstania na stronie poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i tutaj:

https://czerwiec56.ipn.gov.pl/c56/ofiary-i-represje/zabici-powstancy

 

IV. Ogólnoszkolna Konferencja „Młodych Rozprawa nad Czerwcem ‘56”

Jak co roku, każdy uczestnik mógł zaprezentować się w jednym z czterech bloków tematycznych: „Miejsce”, „Bohater”, „Wydarzenie” lub „Pamięć”. W każdym z nich przewidziano maksymalnie pięć wystąpień. Uczniowie mogą przygotowywać je indywidualnie lub zespołowo w  wybranej przez siebie formie np. referat, piosenka, wiersz, lub film.

Uwaga! W związku z trwającą pandemią koronawirusa zmienił się charakter prezentacji.
Aby zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom oraz osobom zainteresowanym, postanowiliśmy zmodyfikować tegoroczną formę wystąpień:

Szkoły podstawowe oraz średnie prosimy o zgłoszenia chętnych uczniów od 2 do 22 czerwca 2020 roku na adres: czerwiec@wmn.poznan.pl lub telefonicznie: +48 61 852 94 64. Obowiązuje kolejność przesłanych zgłoszeń do wyczerpania miejsc we wszystkich blokach.

Tegoroczna edycja odbędzie się w Internecie, dlatego do 22 czerwca należy przesłać na w/w adres mailowy gotowe nagrania audiowizualne prezentacji uczniów. Zebrane materiały zostaną opublikowanie 26 czerwca na portalach prowadzonych przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

Regulamin konferencji Młodych Rozprawa nad Czerwcem 56

Zgoda na przetwarzanie danych i wykorzystanie wizerunku Młodych Rozprawa nad Czerwcem 56

Zgoda Rodzica  

Patronat nad IV. Ogólnoszkolną Konferencją „Młodych Rozprawa nad Czerwcem ‘56″ objął Prezydent Miasta Poznania

 

II TEST WIEDZY O POZNAŃSKIM CZERWCU

W  poniedziałek, 22 czerwca przeprowadziliśmy II Test Wiedzy o Poznańskim Czerwcu 1956. Dziękujemy wszystkim za poświęcony czas i udział. Rywalizacja była zawzięta, ale zwycięzca może być tylko jeden 🙂 Miło nam poinformować, iż Jakub Walczyński z V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej w Poznaniu został niekwestionowanym zwycięzcą II edycji konkursu, broniąc tym samym tytuł mistrza sprzed roku. II miejsce zajęła Julia Ziółkowska z Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego  Czerwca 1956,  a III Wiktor Kuźmiński z III Liceum Ogólnokształcące im. św. Jana Kantego.

Dziękujemy wszystkim uczniom za udział. Zdobyte punkty świadczą o ogromnej wiedzy Waszej wiedzy. Gratulujemy!

Udanych wakacji i do zobaczenia za rok 🙂

Test udało się zrealizować w Internecie, dzięki wsparciu portalu www.testportal.pl

 

KONKURSY

KONKURS 1 – „Poezja dla Czerwca‘56″ – konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Ma obudzić pokłady wrażliwości i emocji, by poprzez słowa wyrazić refleksje na temat Poznańskiego Czerwca ’56. Wiersz musi się składać z minimum dwóch zwrotek.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy: zaakceptować treść regulaminu konkursu, wypełnić formularz zgłoszeniowy i przygotować wiersz w dowolnej formie, który będzie zawierać przynajmniej dwie zwrotki (strofy) i który będzie nawiązywać do w/w tematyki.

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 lipca 2020 roku, godz.16.00. Prace ze skanem formularza zgłoszeniowego prosimy wysyłać na adres czerwiec@wmn.poznan.pl lub pocztą na adres siedziby Muzeum: ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań .

O przyjęciu wiersza decyduje jego faktyczny czas dostarczenia do Muzeum, a nie data stempla pocztowego!
Prace bez formularzy zgłoszeniowych nie będą brane pod uwagę w konkursie. Autorzy najlepszych wierszy otrzymają nagrody rzeczowe, które zostaną wysłane na adresy wskazane w formularzach zgłoszeniowych.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do 22 lipca 2020 roku.

Regulamin konkursu – poezja

Załącznik nr 1 – Formularz zgłoszeniowy osoby niepełnoletniej – poezja

Załącznik nr 2 – Formularz zgłoszeniowy osoby pełnoletniej – poezja

Czekamy na zgłoszenia!

 

KONKURS 2 – „Logotyp z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Poznańskiego – Czerwiec ‘56” – konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych i średnich. Uczniowie szkół podstawowych mogą wybrać technikę wykonania logotypu w formie rysunku lub projektu komputerowego w dowolnym programie graficznym. Natomiast uczniowie szkół średnich muszą przygotować logotyp przy wykorzystaniu dowolnego programu komputerowego. Każdy uczestnik może zgłosić maksymalnie jeden projekt!

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy: zaakceptować treść regulaminu konkursu, wypełnić formularz zgłoszeniowy i przygotować projekt logotypu na przyszłoroczną, 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca, który graficznie będzie nawiązywać do tematyki Poznańskiego Czerwca.

Zgłoszenia przyjmujemy do 17 lipca 2020 roku, godz.16.00. Prace ze skanem formularza zgłoszeniowego prosimy wysyłać na adres e-mail: czerwiec@wmn.poznan.pl lub pocztą na adres siedziby Muzeum: ul. Św. Marcin 80/82, 61-809 Poznań.

O przyjęciu logotypu decyduje jego faktyczny czas dostarczenia do Muzeum, a nie data stempla pocztowego!
Prace bez formularzy zgłoszeniowych nie będą brane pod uwagę w konkursie. Autorzy najlepszych logotypów otrzymają nagrody rzeczowe, które zostaną wysłane na adresy wskazane w formularzach zgłoszeniowych.

Rozstrzygnięcie konkursu i poinformowanie zwycięzców nastąpi do 22 lipca 2020 roku.

Regulamin konkursu – logotyp

Załącznik nr 1 – Formularz zgłoszeniowy osoby niepełnoletniej – logotyp

Załącznik nr 2 – Formularz zgłoszeniowy osoby pełnoletniej – logotyp

Zapraszamy!

 

Wydarzenia dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2020

Wszystkie wydarzenia objęte są patronatem Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty

 

28 czerwca 1956 roku poznaniacy jako pierwsi w powojennej Polsce zorganizowali masowy protest przeciwko komunistycznej władzy. Wszystko zaczęło się od strajku w Zakładach Cegielskiego (wówczas Zakłady Przemysłu Metalowego im. Józefa Stalina Poznań ZISPO). Gdy ludzie wyszli na ulice i doszli do placu przed Zamkiem było ich już 100 tysięcy. Władza rozprawiła się z demonstrantami w krwawy sposób, wysyłając przeciwko nim wojsko i czołgi. Według dokumentów i przeprowadzonych badań zginęło 58 osób. Najmłodszą ofiarą był 13-letni Romek Strzałkowski. Zatrzymano i aresztowano setki osób. Wielu z nich inwigilowano przez długie lata w tym słynnego obrońcę robotników mecenasa Stanisława Hejmowskiego.

poniżej zdjęcia archiwalne (w tym pozyskane w darze dla Muzeum w latach 2019-2020 nowe fotografie):

Totalizator Sportowy właściciel marki Lotto  – Partner Strategiczny Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956

Powrót do listy kategorii Aktualności

Uwaga! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zgoda wyrażona na korzystanie z tych technologii przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu lub podmioty trzecie w celach związanych ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, może zostać w każdym momencie zmodyfikowana lub odwołana w ustawieniach przeglądarki.

Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza wyrażenie na to zgody.

Więcej informacji znajdą Państwo w dokumencie Klauzula informacyjna.