Wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann zaprasza na otwarcie wystawy “Polsce, Ojczyźnie mojej i sprawie całego Narodu Polskiego – zawsze i wszędzie służyć będę” w piątek 26 stycznia o godzinie 11:00 na Placu Wolności.

W 99. rocznicę przysięgi Armii Wielkopolskiej i generała Józefa Dowbor Muśnickiego na poznańskim Placu Wolności stanie ekspozycja zdjęć Kazimierza Gregera, dokumentująca ten wyjątkowy moment historyczny. To pierwsze z wydarzeń organizowanych przez wojewodę wielkopolskiego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i upamiętniających Powstanie Wielkopolskie.

W dużym formacie zaprezentowany zostanie sam moment przysięgi, a także zdjęcia zamachu na ratusz, Sejmu Dzielnicowego, manifestacji dzieci i zdobycia Ławicy. Autorem zdjęć z 26 stycznia 1919 roku jest Kazimierz Greger – poznański fotograf, popularyzator fotografii i właściciel największej polskiej firmy fotograficznej dwudziestolecia międzywojennego.

Ekspozycja, która dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających do 14 lutego, jest wynikiem współpracy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Polskiej Spółki Gazownictwa, PGNiG, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz „Polski Zbrojnej”.

 

Powrót do listy kategorii Wydarzenia