17 października obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka. Razem z innymi instytucjami kultury dołączamy do akcji i podświetlimy elewację Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na kolor fioletowy.

Wcześniaki to dzieci, które przyszły na świat między 22 a 37. tygodniem ciąży. Według badań co 10 dziecko na świecie przychodzi na świat przed planowanym terminem. Często ich waga nie przekracza 1 kilograma.

Wiedza na temat wcześniactwa, przyczyn, skutków i konsekwencji jest bardzo mała. Dlatego ustanowiono Światowy Dzień Wcześniaka, by poszerzyć wiedzę na temat przedwcześnie urodzonych dzieci.

Fundacja wyjaśnia, dlaczego kolor fioletowy:

Kolory sa niezwykle ważne w naszym życiu. Już w starożytności uważano, że kolorom przypisywano moc uzdrawiania. (…) Zdaniem terapeutów zajmujących się wpływem kolorów na człowieka kolor fioletowy koi, łagodzi, wycisza oraz zwiększa poczucie własnej wartości, koncentracji. Jest to kolor osób wrażliwych, wyjątkowych. Takie są też przedwcześnie urodzone dzieci.

Na fioletowo zaświecą dzisiaj nie tylko budynki w Poznaniu, lecz na całym świecie min. Brama Brandenburska w Berlinie, Empire State Building w Stanach Zjednoczonych, Niagara, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie i… Odwach!

Fundacja Laboratorium Marzeń od lat oferuje systemowe wsparcie dla rodzin z dziećmi ze szczególnymi potrzebami rozwojowymi więcej na temat działań funadacji.

Powrót do listy kategorii Aktualności