„ Virtuoso. Ignacy Jan Paderewski na nieznanych fotografiach z zapomnianego albumu” to wystawa plenerowa z okazji 102 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Wystawa jest dostępna do końca lutego w otwartej przestrzeni publicznej przed wejściem do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 na Starym Rynku.

Jego bohaterem jest jedna z najwspanialszych postaci czasów odradzającej się Rzeczpospolitej – Ignacy Jan Paderewski (1860-1941) największy wirtuoz fortepianu swojej epoki, wspaniały dyplomata i jeden z ojców polskiej Niepodległości.

Inteligentny, wrażliwy, utalentowany, podziwiany i kochany przez tłumy fanów. Wiązało się to z trwającą ponad pół wieku nadzwyczajną aktywnością Mistrza, także z jego pozycją gwiazdy muzyki i niepodważalnego autorytetu politycznego.

Paderewski to postać absolutnie kultowa, ze zrozumiałych względów szczególnie bliska sercom poznaniaków, Wielkopolan – podkreśla Przemysław Terlecki dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Fascynował 100 lat temu, fascynuje także dzisiaj. Dowodem na to jest najnowszy, brawurowo zrealizowany przez poznański Teatr Muzyczny musical  pt. „Virtuoso”. We współpracy  z Teatrem Muzycznym postanowiliśmy w przeddzień kolejnej, 102 rocznicy wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jeszcze bardziej wzmocnić zainteresowanie Paderewskim pokazując niepublikowane nigdy wcześniej zdjęcia. W roku pandemii, licznych ograniczeń, braku możliwości zorganizowania w sposób tradycyjny uroczystości upamiętniających nasze zwycięskie Powstanie, dajemy naszej publiczności coś wyjątkowego. W czasie świąteczno-noworocznych spacerów po Starym Rynku, a potem podczas ferii,  będzie można mocniej zaprzyjaźnić się z Virtuoso, z mistrzem Paderewskim.  

            W 2019 roku okazało się, że istnieje album z nieznanymi dotąd fotografiami, dokumentującymi dwie ostatnie dekady życia Paderewskiego. Zakupiony przez Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu zawiera 138 ułożonych chronologicznie i dobrze zachowanych zdjęć z lat 1919 – 1936.

Album z fotografiami Ignacego Jan Paderewskiego zawiera materiały ikonograficzne, które można uznać za niezwykle interesujące oraz wręcz unikalne z przynajmniej czterech powodów – wyjaśnia kurator wystawy Olaf Bergmann. Po pierwsze, są to zdjęcia dotąd nieznane, nigdzie nie publikowane. Po drugie, większość z nich przedstawia Mistrza oraz najbliższe jego otoczenie – w tym żonę Helenę – w codziennym, prywatnym życiu. Po trzecie są one bardzo cenną dokumentacją wnętrz oraz otoczenia Riond-Bosson, szwajcarskiej rezydencji Paderewskich w Morges, a po czwarte niektóre fotografie ukazują też Paderewskiego w okresie jego politycznej aktywności: jako premiera polskiego rządu w 1919 roku oraz jego z twórców w 1936 roku Frontu Morges.

 

Kurator – dr Olaf Bergmann

Aranżacja plastyczna i grafika – kierownik MPW kustosz Marcin Wiśniewski

Wystawa powstała we współpracy z Teatrem Muzycznym w Poznaniu

Teatr Muzyczny w Poznaniu przygotował niespodziankę dla wszystkich fanów musicalu “Virtuoso”. Jest to zapis koncertu “Paddymania” z piosenkami ze spektaklu, dostępny na stronie www.paddymania.pl.

POLECAMY RÓWNIEŻ: 

  1. film  “Zwycięstwo. Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” w reż. Tadeusza Litowczenki będzie wyświetlony na stronie internetowej www.27grudnia.pl  Emisja filmu tego samego dnia również na kanale TVP Historia o godz. 20.05.
  2. konkurs Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty “Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”. Szczegóły tutaj:

http://ko.poznan.pl/kuratorium/aktualnosci_kurator/2020/12/ogolnopolski-konkurs-ignacy-jan-paderewski/

 

Powrót do listy kategorii Aktualności