Wielkopolskie Muzeum Niepodległości zaprasza na obchody rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego i dołącza ze swoimi wydarzeniami !

26.12 – godz. 16.00 – Dworzec Letni – inscenizacja wjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania.

Po raz kolejny wspólnie z Chórem Nauczycieli im. I.J. Padrewskiego , Kolejami Wielkopolskimi  oraz firmą TORPOL S.A. będziemy przypominać jakie poruszenia wywołał przyjazd mistrza Paderewskiego w 1918 roku. Dzień później wybuchło powstanie… Nie zabraknie powstańczych pieśni, które zaśpiewamy razem z publicznością. A wszystkich, którzy mają ochotę na przejażdżkę z Ignacym Paderewskim ( w tej roli aktor Teatru Nowego – Andrzej Lajborek) zapraszamy w podróż zabytkowym pociągiem na trasie Poznań – Swarzędz
– Poznań. Odjazd po inscenizacji o 17.15. Planowany powrót do Poznania 18.35. Bilety do nabycia w kasach Dworca Letniego w Poznaniu i dworca w Swarzędzu.

27.12 – godz. 10.00 – 18.00 – Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 (wstęp w tym dniu z biletami specjalnymi – normalny 5 zł, ulgowy 3 zł)

Przed Odwachem zapraszamy do „Miasteczka Powstańczego 1918”, gdzie zaprezentujemy wyjątkowe eksponaty – m.in. samochód pancerny Erhardt M-17 ”Pułkownik Kazimierz Grudzielski”, armata 7,7cm FK 96, miotacze min z 1916 roku. Obecni będą także rekonstruktorzy w umundurowaniu z pierwszych godzin powstania.

O godz. 12.00 i 14.00 będzie można zobaczyć odprawę wart konnych w wykonaniu Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15.Pułku Ułanów Poznańskich. O godz. 15.00 zapraszamy do Sali Kinowej muzeum na prelekcję z filmem i pokazem zdjęć o „Pułkach kawalerii w Powstaniu Wielkopolskim”.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego zapraszamy do oglądania nowej wystawy czasowej „Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego”.

27.12 – godz. 19.30 – Dziedziniec Urzędu Miasta – koncert pieśni patriotycznych „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”

Koncert plenerowy z elementami widowiska upamiętni wielkie zwycięstwo i ma zintegrować mieszkańców Poznania i Wielkopolski we wspólnym śpiewaniu. W wydarzeniu będą uczestniczyć harcerze i grupy rekonstrukcyjne. Wspólnie z artystami zaśpiewać będzie można utwory, które na stałe wpisały się do kanonu muzyki polskiej: „Przybyli Ułani pod okienko”, „Gdy szedłem raz od Warty” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, śpiewane przez znanych, polskich muzyków. Koncert po raz kolejny poprowadzi dziennikarz TVP Tomasz Wolny.

Widowisko powstaje we współpracy z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości, Poznańskim Chórem Chłopięcym Jacka Sykulskiego oraz TVP Poznań. Walor edukacyjny, tożsamościowy, wspólnotowy i artystyczny łączyć się będą w jedno.

na wydarzenia zapraszają:

Samorząd Województwa Wielkopolskiego

Miasto Poznań

Koleje Wielkopolskie

Firma TORPOL S.A.

TVP 3 Poznań

Chór Nauczycieli i. I.J. Paderewskiego

 

Powrót do listy kategorii Aktualności