Uroczystości z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego przeniosły się dziś do Warszawy.

Najpierw na Placu Zamkowym została otwarta wystawa-instalacja „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919 roku”. Wystawę, przygotowaną przez WMN z ponad 20 wielkopolskimi instytucjami muzealnymi, naukowymi i bibliotecznymi warszawiacy będą mogli oglądać do 10 stycznia. W wernisażu wziął udział zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Mariusz Wiśniewski i blisko 200 gości.

Popołudniu w Domu Spotkań z Historią odbył się specjalny pokaz filmów o powstaniu wielkopolskim. Pokazano m.in. „Pierwszy dowódca powstania wielkopolskiego”, „Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy”, „Człowiek, powstanie, dowódca”.

5 stycznia w ramach prezentacji wystawy „Wielkopolanie ku Niepodległej” , również w Domu Spotkań z Historią odbędą się zajęcia edukacyjne, panel dyskusyjny i koncert.

Następnie wystawa powędruje do Krakowa, Świętochłowic, Wrocławia, Zielonej Góry, Gdańska, Bydgoszczy, Torunia i Białegostoku.

Po dzisiejszym otwarciu wystawy w Warszawie delegacja WMN wzięła udział w obchodach 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego, organizowanych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego –  msza w Bazylice Archikatedralnej, uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Wiązanki złożono także na grobach powstańców wielkopolskich na Powązkach.

Popołudniu w Belwederze Instytut Pamięci Narodowej uroczyście zainaugurował portal poświęcony powstaniu wielkopolskiemu.

 

 

Powrót do listy kategorii Aktualności